Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 08/16/2024 in all areas

  1. one month grocery bills track chesi lekkalu veste following is avg costs as per inflation. Ofcourse rice/chapati/quinoa preference, meat and fruit/snack choice would change the avg cost. Rice 20 lbs - 80cups - 30cents/cup - 5cups/day - $1.5/day 2 vegs 2lbs each/whole chicken - $12/day oil+thalimpu/popu+curryleaves+kothimeera/pudina+Others - $1.5/day Curd 5lb - $8/week - $1.20/day 2trays of 18Eggs - $10/week => $1.42/day Natural gas/power for stove = $40/mo = $1.33/day per day lunch-dinner cost for family of 4 =~ $18.95/day =~ 568.6/mo Healthy snack: Fruits - 1pac apple + 1pac pear + 1pac oranges - $20/week - $2.85/day Veg tray - $10/week - $1.42/day Excluding breakfast total meals and snack cost =~ $23.22/day =~ $696.6/mo Note : This is time pass thread. Dont tear cheddis or spread hatred.
    2 points
×
×
  • Create New...