KonidelaBallayya Posted August 16, 2024 Report Posted August 16, 2024 8 minutes ago, TOM_BHAYYA said: Sams lo 90 eggs $10 unde now $15 .. Please change egg price to 0.5/day nuvve price st. louis lo anna ma texas lo egg prices baga perigindhi Quote
DJBravo Posted August 16, 2024 Report Posted August 16, 2024 1 hour ago, FrustratedVuncle said: one month grocery bills track chesi lekkalu veste following is avg costs as per inflation. Ofcourse rice/chapati/quinoa preference, meat and fruit/snack choice would change the avg cost. Rice 20 lbs - 80cups - 30cents/cup - 5cups/day - $1.5/day 2 vegs 2lbs each/whole chicken - $12/day oil+thalimpu/popu+curryleaves+kothimeera/pudina+Others - $1.5/day Curd 5lb - $8/week - $1.20/day 2trays of 18Eggs - $10/week => $1.42/day Natural gas/power for stove = $40/mo = $1.33/day per day lunch-dinner cost for family of 4 =~ $18.95/day =~ 568.6/mo Healthy snack: Fruits - 1pac apple + 1pac pear + 1pac oranges - $20/week - $2.85/day Veg tray - $10/week - $1.42/day Excluding breakfast total meals and snack cost =~ $23.22/day =~ $696.6/mo Note : This is time pass thread. Dont tear cheddis or spread hatred. Lmao itla eskuntu pothe epatiki ilane untavu man. Don’t think too much. Life lo kashtapadi tindi tinadanike. Cook and eat good food. dallas lo min aytadi per month, mutton every week. One time shopping indian grocery 150 milk, bread and ice cream - 20 HEB - 80 costco - 250 Quote
FrustratedVuncle Posted August 16, 2024 Author Report Posted August 16, 2024 12 minutes ago, KonidelaBallayya said: anna why are you spending money. morning 2 bread pieces. weekly 4$ Lunch and dineer. Rice and curries. Free (stay with opt or students) work from home Anna Thindi tinoddu, karchu pettodhu ani nenu cheppaledu. Itemized bill vesi monthly realistic ga entha avtundi ani vesa. 1 Quote
Konebhar6 Posted August 16, 2024 Report Posted August 16, 2024 9 minutes ago, TOM_BHAYYA said: mint/ck undhi edho kothalo track chedhham anukuntam.. manam em plan chesina em control undo savadhu elagu I never track these expenses. Useless. The only thing we are consciously aware of is eating outside for health reasons. We prefer making everything at home with real ingredients. If expenses are a problem, just make more money. I would rather put my energies in it 1 Quote
FrustratedVuncle Posted August 16, 2024 Author Report Posted August 16, 2024 36 minutes ago, Konebhar6 said: 10-15% wastage. Snacks esp for kids. That's a big chunk of a lot of families spend. Esp frozen snacks. Drinks - Sparkling water, Soda, Energy drinks, etc. Dal, Paneer, Ingrediends needed for masalas, other groceries, etc. yeah kids snack was not included but it wouldn't be much expensive. $50 easy ga aipotundi. Soda, energy drinks avoid chesudu better. long run assam aitham. others can be covered in budget, personal choice. Quote
FrustratedVuncle Posted August 16, 2024 Author Report Posted August 16, 2024 22 minutes ago, TOM_BHAYYA said: Sams lo 90 eggs $10 unde now $15 .. Please change egg price to 0.5/day nenu deeni rate vesina quality baguntadi. Member's Mark Pasture Raised Brown Grade A Eggs 18 ct. https://www.samsclub.com/p/members-mark-pastured-raised-brown-grade-a-eggs-18-ct/P03008643?itemNumber=990012515&pid=PS_Google_Mot_AP_df_JISB_FY25JulyISB_df&21071189436&wl0=&wl1=g&wl2=c&wl3=692815320416&wl4=aud-477852679652:pla-1041199090205&wl5=1026451&wl6=&wl7=&wl15=161257952324&wl16=&wl17=&wl18=&wl19=&wl20=CjwKCAjw8fu1BhBsEiwAwDrsjES5_qEzqpq1npRSZlArD-vVvig0agFvDaHL3QKswr0SkdVMj_qVSxoCsWwQAvD_BwE&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw8fu1BhBsEiwAwDrsjES5_qEzqpq1npRSZlArD-vVvig0agFvDaHL3QKswr0SkdVMj_qVSxoCsWwQAvD_BwE Quote
Hitman Posted August 16, 2024 Report Posted August 16, 2024 4 minutes ago, Konebhar6 said: I never track these expenses. Useless. The only thing we are consciously aware of is eating outside for health reasons. We prefer making everything at home with real ingredients. If expenses are a problem, just make more money. I would rather put my energies in it Learn to "Always THINK BIG" @FrustratedVuncle Quote
FrustratedVuncle Posted August 16, 2024 Author Report Posted August 16, 2024 12 minutes ago, DJBravo said: Lmao itla eskuntu pothe epatiki ilane untavu man. Don’t think too much. Life lo kashtapadi tindi tinadanike. Cook and eat good food. dallas lo min aytadi per month, mutton every week. One time shopping indian grocery 150 milk, bread and ice cream - 20 HEB - 80 costco - 250 Just approximations for Time pass ki vesa anna post Friday special. I dont calculate like that. Just curious tho Costco, HEB rendu avasarama? Isn't milk, bread, ice cream are part of Costco bill? Quote
idibezwada Posted August 16, 2024 Report Posted August 16, 2024 do fasting alternate day...groceries cost half tagudhi and your health will get 100% better 1 Quote
Hitman Posted August 16, 2024 Report Posted August 16, 2024 1 minute ago, Picha lite said: Mari Mandhu? adi mandu party Host chesina vaadi lekka lo kadaaa? Quote
FrustratedVuncle Posted August 16, 2024 Author Report Posted August 16, 2024 3 minutes ago, Picha lite said: Mari Mandhu? its part of entertainment category, excluded from lunch/dinner/snack list. Quote
DJBravo Posted August 17, 2024 Report Posted August 17, 2024 9 hours ago, FrustratedVuncle said: Just approximations for Time pass ki vesa anna post Friday special. I dont calculate like that. Just curious tho Costco, HEB rendu avasarama? Isn't milk, bread, ice cream are part of Costco bill? lol Dallas lo atla kudaradu meat oka dagara, milk oka dagara, fruits oka deggara, vegetables oka deggara Quote
BenedictStone Posted October 22 Report Posted October 22 I cook for a family of four in the UK, and groceries usually come to around £100–120 per week, depending on what meats or snacks are included. To compare with other countries, I found https://compare.nedostavka.net/en/united-kingdom-and-poland-price-comparison-of-products-and-goods-gb-pl pretty useful for checking price differences across basic items like rice, veggies, and cooking oil. Helped me understand why some ingredients felt pricier here. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.