Chinnu1992 Posted June 25, 2014 Author Report Posted June 25, 2014 1992 endi vay chinnu... Mamulga Food ki Entha avuthadi , Per day ? 3 times outside
siru Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 Mamulga Food ki Entha avuthadi , Per day ? 3 times outside Bagaa thinte $45 per day brekfast to dinner
sameer1384 Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 Bagaa thinte $45 per day brekfast to dinner depends where you go . Mc Donalds ,tacobell tho adjust aithe 10-15$. ala kaadhu naaku manchi taste variety food kavali anukuntey 100$ kuda saripodhu. Short cut lo cheppali ante Ganji tho adjust aithe 15$. benz kavalante 100$.
siru Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 depends where you go . Mc Donalds ,tacobell tho adjust aithe 10-15$. ala kaadhu naaku manchi taste variety food kavali anukuntey 100$ kuda saripodhu. Short cut lo cheppali ante Ganji tho adjust aithe 15$. benz kavalante 100$. Both cases manki workout ayyevi kadu.. Mcd tacos lo thinte health bokka.. $100 food thinte jebuki bokka.. In between ga morning intlone brkfast chesi.. Afternoon subway tini.. Night desi buffeet ki povachu.. All comes to around 45/day may be less
Chinnu1992 Posted June 25, 2014 Author Report Posted June 25, 2014 Bagaa thinte $45 per day brekfast to dinner Wow its a lot !! so per month food costs $1300 but i heard for a family of 4 , per month food is around $800 taking $200 / week !! im confused
sameer1384 Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 Wow its a lot !! so per month food costs $1300 but i heard for a family of 4 , per month food is around $800 taking $200 / week !! im confused Nee statement lone clear ga cheppavu family ani. Family type ga unte intlo ne vandu kuntu thinte it wont cost more than 300$ for single person. some tips to follow. Get some frozen rotis Get some ready made curries. Spend 30$ every week on vegetables ,bread and eggs. so you can prepare by yourself to reach your goal. Ala kaadhu nenu vandanu , naaku raadhu ani anukunte be prepared to spend. Struggle for the existence anthe . If you want to save you have to do something for that . otherwise be prepared to spend
siru Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 Wow its a lot !! so per month food costs $1300 but i heard for a family of 4 , per month food is around $800 taking $200 / week !! im confused Anduke baga rich ga thinte 45 annanu vay.. You can have decent meals for $20 per day. McD aithe $5 per day
Chinnu1992 Posted June 25, 2014 Author Report Posted June 25, 2014 Anduke baga rich ga thinte 45 annanu vay.. You can have decent meals for $20 per day. McD aithe $5 per day Oh bhayya , $20 is fine Like are they any Meal Delivery services ??? Who deliver , Tiffin , Lunch , dinner etc on Weekly basis ??
sameer1384 Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 Oh bhayya , $20 is fine Like are they any Meal Delivery services ??? Who deliver , Tiffin , Lunch , dinner etc on Weekly basis ?? Ori nee eshaloooo . Chinnu mari sukumaranga perigadu anukunta.
Chinnu1992 Posted June 25, 2014 Author Report Posted June 25, 2014 Ori nee eshaloooo . Chinnu mari sukumaranga perigadu anukunta. Avasaram bhayya
Piscop Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 Only rent & food bhayya ...... Ive seen rent is $1100 , got a studio wit 2 of my uk friends (total $3300). , it include , electricity , utilities , water , wifi, furnished etc Dont know how much for food ?? Maybe basically only that much 1100 rent e urlo bhayya??? food anedi depends on individual.. rent and utilities m atram naku around 1800 aithai.
Chinnu1992 Posted June 25, 2014 Author Report Posted June 25, 2014 1100 rent e urlo bhayya??? food anedi depends on individual.. rent and utilities m atram naku around 1800 aithai. We 3 friends shared the rent ! Its total 3300 for 3 bedroom , 2 bath etc , so for me 1100 .. it looks a lot tho I dont cook , no utilities , ( everything included in rent , its furnished ) Im only worried abt food !! i dont want to starv
Piscop Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 We 3 friends shared the rent ! Its total 3300 for 3 bedroom , 2 bath etc , so for me 1100 .. it looks a lot tho I dont cook , no utilities , ( everything included in rent , its furnished ) Im only worried abt food !! i dont want to starve haahahahahhahahahaahaa thinu vayya evadu starve avvamannadu
Chinnu1992 Posted June 25, 2014 Author Report Posted June 25, 2014 Nee statement lone clear ga cheppavu family ani. Family type ga unte intlo ne vandu kuntu thinte it wont cost more than 300$ for single person. some tips to follow. Get some frozen rotis Get some ready made curries. Spend 30$ every week on vegetables ,bread and eggs. so you can prepare by yourself to reach your goal. Ala kaadhu nenu vandanu , naaku raadhu ani anukunte be prepared to spend. Struggle for the existence anthe . If you want to save you have to do something for that . otherwise be prepared to spend Yes , Thats excellent :) Chala baga chepavv thankyou :)
upendra_super Posted June 25, 2014 Report Posted June 25, 2014 We 3 friends shared the rent ! Its total 3300 for 3 bedroom , 2 bath etc , so for me 1100 .. it looks a lot tho I dont cook , no utilities , ( everything included in rent , its furnished ) Im only worried abt food !! i dont want to starv tinu uncle bane evaru vadhu annaru LA kabati evaraina curries and roti ammutharu emo chudu valla deggara konukoni dinner complete chei. mrg lunch e subway no chipotle no ledhu emana temple vunte cafeteria vundhi emo chusuko
Recommended Posts