Jump to content

Recommended Posts

Posted

1992 endi vay chinnu...

 

 

cnf2OV.gif    Mamulga Food ki Entha avuthadi , Per day ? 3 times outside

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Chinnu1992

    13

  • sameer1384

    4

  • siru

    4

  • Piscop

    3

Top Posters In This Topic

Posted

cnf2OV.gif Mamulga Food ki Entha avuthadi , Per day ? 3 times outside


Bagaa thinte $45 per day brekfast to dinner
Posted

Bagaa thinte $45 per day brekfast to dinner

depends where you go .

Mc Donalds ,tacobell tho adjust aithe 10-15$.

ala kaadhu naaku manchi taste variety food kavali anukuntey 100$ kuda saripodhu. 

 

Short cut lo cheppali ante Ganji tho adjust aithe 15$. benz kavalante 100$. 

Posted

depends where you go .
Mc Donalds ,tacobell tho adjust aithe 10-15$.
ala kaadhu naaku manchi taste variety food kavali anukuntey 100$ kuda saripodhu.

Short cut lo cheppali ante Ganji tho adjust aithe 15$. benz kavalante 100$.

Both cases manki workout ayyevi kadu.. Mcd tacos lo thinte health bokka.. $100 food thinte jebuki bokka..
In between ga morning intlone brkfast chesi.. Afternoon subway tini.. Night desi buffeet ki povachu.. All comes to around 45/day may be less
Posted

Bagaa thinte $45 per day brekfast to dinner

 

 

Wow its a lot !! so per month food costs $1300 

 

but i heard for a family of 4 , per month food is around $800 taking $200 / week  !! im confused 

 

 

cnf2OV.gif

Posted

Wow its a lot !! so per month food costs $1300 

 

but i heard for a family of 4 , per month food is around $800 taking $200 / week  !! im confused 

 

 

cnf2OV.gif

Nee statement lone clear ga cheppavu family ani. 

Family type ga unte intlo ne vandu kuntu thinte it wont cost more than 300$ for single person. 

some tips to follow. 

Get some frozen rotis

Get some ready made curries. 

Spend 30$ every week on vegetables ,bread and eggs.  so you can prepare by yourself to reach your goal. 

Ala kaadhu nenu vandanu , naaku raadhu ani anukunte be prepared to spend. 

Struggle for the existence anthe . If you want to save you have to do something for that . otherwise be prepared to spend

 

 

Posted

Wow its a lot !! so per month food costs $1300

but i heard for a family of 4 , per month food is around $800 taking $200 / week !! im confused


cnf2OV.gif

Anduke baga rich ga thinte 45 annanu vay..
You can have decent meals for $20 per day.
McD aithe $5 per day
Posted

Anduke baga rich ga thinte 45 annanu vay..
You can have decent meals for $20 per day.
McD aithe $5 per day

 

Oh bhayya , $20 is fine 

 

Like  are they any Meal Delivery services ???  

 

Who deliver , Tiffin , Lunch , dinner etc on Weekly basis ??

Posted

Oh bhayya , $20 is fine 

 

Like  are they any Meal Delivery services ???  

 

Who deliver , Tiffin , Lunch , dinner etc on Weekly basis ??

Ori nee eshaloooo . Chinnu mari sukumaranga perigadu anukunta. 

Posted

Ori nee eshaloooo . Chinnu mari sukumaranga perigadu anukunta. 

 

 

 

cnf2OV.gif   Avasaram bhayya

Posted

Only rent & food bhayya ......   cnf2OV.gif

 

 

Ive seen rent is $1100 , got a studio wit 2 of my uk friends  (total $3300).  , it include , electricity , utilities , water , wifi, furnished  etc 

 

Dont know how much for food ??  

 

Maybe basically only that much   

 

1100 rent e urlo bhayya???  food anedi depends on individual.. rent and utilities m atram naku around 1800 aithai.

Posted

1100 rent e urlo bhayya???  food anedi depends on individual.. rent and utilities m atram naku around 1800 aithai.

 

cnf2OV.gif

 

We 3 friends  shared the rent ! Its total 3300 for 3 bedroom , 2 bath etc  , so for me 1100 .. it looks a lot tho 

 

I dont cook , no utilities , ( everything included in rent , its furnished )  

 

Im only worried abt food !! i dont want to starv

Posted

cnf2OV.gif

 

We 3 friends  shared the rent ! Its total 3300 for 3 bedroom , 2 bath etc  , so for me 1100 .. it looks a lot tho 

 

I dont cook , no utilities , ( everything included in rent , its furnished )  

 

Im only worried abt food !! i dont want to starve haahahahahhahahahaahaa

hhhhhhhhh.gif?1344628027 thinu vayya evadu starve avvamannadu

Posted

Nee statement lone clear ga cheppavu family ani. 

Family type ga unte intlo ne vandu kuntu thinte it wont cost more than 300$ for single person. 

some tips to follow. 

Get some frozen rotis

Get some ready made curries. 

Spend 30$ every week on vegetables ,bread and eggs.  so you can prepare by yourself to reach your goal. 

Ala kaadhu nenu vandanu , naaku raadhu ani anukunte be prepared to spend. 

Struggle for the existence anthe . If you want to save you have to do something for that . otherwise be prepared to spend

 

Yes , Thats excellent :) Chala baga chepavv thankyou :) 

Posted

cnf2OV.gif

 

We 3 friends  shared the rent ! Its total 3300 for 3 bedroom , 2 bath etc  , so for me 1100 .. it looks a lot tho 

 

I dont cook , no utilities , ( everything included in rent , its furnished )  

 

Im only worried abt food !! i dont want to starv

tinu uncle bane evaru vadhu annaru hhhhhhhhh.gif?1344628027

LA kabati evaraina curries and roti ammutharu emo chudu valla deggara konukoni dinner complete chei.

 

mrg lunch e subway no chipotle no ledhu emana temple vunte cafeteria vundhi emo chusuko hhhhhhhhh.gif?1344628027

×
×
  • Create New...