mrindia Posted June 24, 2016 Report Posted June 24, 2016 1) Teaching Math In 1960s A) logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit ? 2)Teaching Math In 1970s A) logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit? 3) Teaching Math In 1980s A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit ? Yes or No 4)Teaching Math In 1990s A) logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20. 5) Teaching Math In 2000s A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok). 6)Teaching Math In 2020.......GUESS Quote
busstand_bathku Posted June 24, 2016 Report Posted June 24, 2016 A logger went searching for forests, eventually because of yenda he died of DEBBA. Quote
Balibabu Posted June 24, 2016 Report Posted June 24, 2016 54 minutes ago, busstand_bathku said: A logger went searching for forests, eventually because of yenda he died of DEBBA. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.