FrustratedVuncle Posted November 15, 2023 Report Posted November 15, 2023 Breakfast calculation: idli rava - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Urad Dal - 8lbs - $7.99 - 20cups - approx 50cents/cup Peanuts - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup rice flour - 4lbs - $2.99 - 10cups - approx 30cents/cup Upma - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Idli cost: 3cups idli rava + 1cup urad dal + 2cups peanuts + thalimpu&others = 30 idlis cost ~$3.50 Dosa cost: 2cups rice flour + 1cup urad dal & 1cups peanuts + thalimpu&others = 15 dosas cost ~$2.50 Upma cost: 1.5 cup + mix veg = $1 (serves 2ppl) So for a family of 4ppl ki 30days intlone breakfast cook cheste at max $100 or below avtundi. 1 Quote
Popular Post Sixers Posted November 15, 2023 Popular Post Report Posted November 15, 2023 Intermittent Fasting chesi Breakfast egottu bhayya zero avuthundi. Health kuda issues undavu. 5 1 Quote
FrustratedVuncle Posted November 15, 2023 Author Report Posted November 15, 2023 4 minutes ago, Discotek said: Indian store lo $7.99 ki dorukutundi. Amazon lo kontava bro nuv? Quote
FrustratedVuncle Posted November 15, 2023 Author Report Posted November 15, 2023 1 minute ago, Sixers said: Intermittent Fasting chesi Breakfast egottu bhayya zero avuthundi. Health kuda issues undavu. I prefer eating breakfast vaa. Quote
Popular Post TOM_BHAYYA Posted November 15, 2023 Popular Post Report Posted November 15, 2023 42 minutes ago, Sixers said: Intermittent Fasting chesi Breakfast egottu bhayya zero avuthundi. Health kuda issues undavu. Madhi temple dhaggare anna.. weekends morning pothe free breakfast dorkidhhi evaro okaru puja chesi pedatharu.. so BF 5 days ki calculate cheskoni aa fasting edho dinner ki move chesthe inka better savings 3 Quote
YaYaBalaya Posted November 15, 2023 Report Posted November 15, 2023 1 hour ago, FrustratedVuncle said: Breakfast calculation: idli rava - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Urad Dal - 8lbs - $7.99 - 20cups - approx 50cents/cup Peanuts - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup rice flour - 4lbs - $2.99 - 10cups - approx 30cents/cup Upma - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Idli cost: 3cups idli rava + 1cup urad dal + 2cups peanuts + thalimpu&others = 30 idlis cost ~$3.50 Dosa cost: 2cups rice flour + 1cup urad dal & 1cups peanuts + thalimpu&others = 15 dosas cost ~$2.50 Upma cost: 1.5 cup + mix veg = $1 (serves 2ppl) So for a family of 4ppl ki 30days intlone breakfast cook cheste at max $100 or below avtundi. @csrcsr anna what is this ? 1 Quote
Thokkalee Posted November 15, 2023 Report Posted November 15, 2023 8 minutes ago, TOM_BHAYYA said: Madhi temple dhaggare anna.. weekends morning pothe free breakfast dorkidhhi evaro okaru puja chesi pedatharu.. so BF 5 days ki calculate cheskoni aa fasting edho dinner ki move chesthe inka better savings 2 Quote
Konebhar6 Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 3 hours ago, FrustratedVuncle said: Breakfast calculation: idli rava - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Urad Dal - 8lbs - $7.99 - 20cups - approx 50cents/cup Peanuts - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup rice flour - 4lbs - $2.99 - 10cups - approx 30cents/cup Upma - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Idli cost: 3cups idli rava + 1cup urad dal + 2cups peanuts + thalimpu&others = 30 idlis cost ~$3.50 Dosa cost: 2cups rice flour + 1cup urad dal & 1cups peanuts + thalimpu&others = 15 dosas cost ~$2.50 Upma cost: 1.5 cup + mix veg = $1 (serves 2ppl) So for a family of 4ppl ki 30days intlone breakfast cook cheste at max $100 or below avtundi. Bagunnai ... calculate calories now. Extend this to English breakfast, Tea/Coffee, Snacks, Indian dinner, other stuff we can make at home. Quote
shaktimaan Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 18 minutes ago, Konebhar6 said: Bagunnai ... calculate calories now. Extend this to English breakfast, Tea/Coffee, Snacks, Indian dinner, other stuff we can make at home. Indian breakfast everyday is not realistic if both are working. Eggs, good quality whole bread, oats tho inka takkuva cheyochu spending 1 Quote
San_K Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 @FrustratedVuncle 30 idlis cost ~$3.50 ; 15 dosas cost ~$2.50 Restaurents vallaki super business aithey.. 2 idlis $5 ammutharu..Dosa aithey double. 1 Quote
ZoomNaidu Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 @FrustratedVuncle - endhi ee racha maaku 😃😃 Quote
Konebhar6 Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 48 minutes ago, shaktimaan said: Indian breakfast everyday is not realistic if both are working. Eggs, good quality whole bread, oats tho inka takkuva cheyochu spending True esp when you have kids. Eggs/cereal+milk are the steady breakfast Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 18 hours ago, Konebhar6 said: Bagunnai ... calculate calories now. Extend this to English breakfast, Tea/Coffee, Snacks, Indian dinner, other stuff we can make at home. English breakfast inka seap ga aipotundi. Indian Dinner ki numbers vesta. Andaru Grocery ki budget ante 1k/mo antaru. em thintunnaro endo mari. Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 17 hours ago, San_K said: @FrustratedVuncle 30 idlis cost ~$3.50 ; 15 dosas cost ~$2.50 Restaurents vallaki super business aithey.. 2 idlis $5 ammutharu..Dosa aithey double. Nenu vesina lekkalu very generous vaaa.. realty lo inkoncham inka takkuva karchu avtundi 1 Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.