FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 17 hours ago, ZoomNaidu said: @FrustratedVuncle - endhi ee racha maaku 😃😃 1 Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 18 hours ago, shaktimaan said: Indian breakfast everyday is not realistic if both are working. Eggs, good quality whole bread, oats tho inka takkuva cheyochu spending Sunday roju Idli, Dosa batter prepare cheste 7days easy peasy. Chutney 1 time sunday roju cheste 5days easy ga vastundi. But Dosas takes time. Idli easy ga veseyochu. Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 17 hours ago, Konebhar6 said: True esp when you have kids. Eggs/cereal+milk are the steady breakfast agree. Roju Eggs/cereals ee gathi. but cost very less. Quote
pakeer_saab Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 22 hours ago, FrustratedVuncle said: Breakfast calculation: idli rava - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Urad Dal - 8lbs - $7.99 - 20cups - approx 50cents/cup Peanuts - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup rice flour - 4lbs - $2.99 - 10cups - approx 30cents/cup Upma - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Idli cost: 3cups idli rava + 1cup urad dal + 2cups peanuts + thalimpu&others = 30 idlis cost ~$3.50 Dosa cost: 2cups rice flour + 1cup urad dal & 1cups peanuts + thalimpu&others = 15 dosas cost ~$2.50 Upma cost: 1.5 cup + mix veg = $1 (serves 2ppl) So for a family of 4ppl ki 30days intlone breakfast cook cheste at max $100 or below avtundi.  inka neeku pelli avvadu or unna pellam might have second thoughts Quote
pakeer_saab Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 6 minutes ago, FrustratedVuncle said: Sunday roju Idli, Dosa batter prepare cheste 7days easy peasy. Chutney 1 time sunday roju cheste 5days easy ga vastundi. But Dosas takes time. Idli easy ga veseyochu. food bank ki velte even better emo, gas/electricity save aitadi summer lo windows open winter lo heat throguh paper burning chillara vedavalki ee world lo idea ki emi karuvu Quote
YaYaBalaya Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 15 minutes ago, FrustratedVuncle said: agree. Roju Eggs/cereals ee gathi. but cost very less. Eggs are super food. Idly dosa lo minnapappu (urad daal) thappa antha empty calories. Don't underestimate the power of eggs ani @KarreBalu shouting in costco Quote
shaktimaan Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 19 minutes ago, FrustratedVuncle said: Sunday roju Idli, Dosa batter prepare cheste 7days easy peasy. Chutney 1 time sunday roju cheste 5days easy ga vastundi. But Dosas takes time. Idli easy ga veseyochu. roju ave ela thintav lots of other healthy and tasty options out there 1 Quote
sarvayogi Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 in malleswari movie 7 tuesdays 14 wednesdays 21 saturdays upavasam cheyyi..doshalu potai bramhi :Â doshalu enti...nene potanu Quote
KarreBalu Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 33 minutes ago, YaYaBalaya said: Eggs are super food. Idly dosa lo minnapappu (urad daal) thappa antha empty calories. Don't underestimate the power of eggs ani @KarreBalu shouting in costco I was shouting in Walmart ra Quote
LadiesTailor Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 22 hours ago, FrustratedVuncle said: Breakfast calculation: idli rava - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Urad Dal - 8lbs - $7.99 - 20cups - approx 50cents/cup Peanuts - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup rice flour - 4lbs - $2.99 - 10cups - approx 30cents/cup Upma - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Idli cost: 3cups idli rava + 1cup urad dal + 2cups peanuts + thalimpu&others = 30 idlis cost ~$3.50 Dosa cost: 2cups rice flour + 1cup urad dal & 1cups peanuts + thalimpu&others = 15 dosas cost ~$2.50 Upma cost: 1.5 cup + mix veg = $1 (serves 2ppl) So for a family of 4ppl ki 30days intlone breakfast cook cheste at max $100 or below avtundi.  Anna nuvvu Gas karchu water karchu marchipoyav 😜😜 Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 51 minutes ago, pakeer_saab said: food bank ki velte even better emo, gas/electricity save aitadi summer lo windows open winter lo heat throguh paper burning chillara vedavalki ee world lo idea ki emi karuvu Em matladutunnav va maidapindi. Intlo cook cheskunte it costs very less ani cheptunna, not to live like a homeless.  37 minutes ago, shaktimaan said: roju ave ela thintav lots of other healthy and tasty options out there Roju ave tinamani kadu vaa, Home cooking costs less ani cheptunna which ever breakfast you prefer. Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 4 minutes ago, LadiesTailor said: Anna nuvvu Gas karchu water karchu marchipoyav 😜😜 Covered in Others category . Entha egiri egiri cook chesina natural gas ki $40/mo kuda avvadu. 1 Quote
pakeer_saab Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 36 minutes ago, FrustratedVuncle said: Em matladutunnav va maidapindi. Intlo cook cheskunte it costs very less ani cheptunna, not to live like a homeless. nee fook lo matti.. intlo cook cheap anna sanga andariki telusu.. nevvu pisiki cheppanakkarledu kada Roju ave tinamani kadu vaa, Home cooking costs less ani cheptunna which ever breakfast you prefer.  Quote
LadiesTailor Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 19 hours ago, shaktimaan said: Indian breakfast everyday is not realistic if both are working. Eggs, good quality whole bread, oats tho inka takkuva cheyochu spending We eat Indian breakfast every day baaa.. yes both are working here too.. Quote
YaYaBalaya Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 57 minutes ago, KarreBalu said: I was shouting in Walmart ra Why shouting in walmart ra? You want chillar? Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.