FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 29 minutes ago, pakeer_saab said: Time pass taduki ne loose tongue, drayer chinchukovalsina pani ledu. 1 Quote
pakeer_saab Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 6 minutes ago, FrustratedVuncle said: Time pass taduki ne loose tongue, drayer chinchukovalsina pani ledu. why do you think mine is not time pass Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 Just now, pakeer_saab said: why do you think mine is not time pass sare fook mooskoni 10gei. Just like in your own language. Quote
Konebhar6 Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 2 hours ago, FrustratedVuncle said: English breakfast inka seap ga aipotundi. Indian Dinner ki numbers vesta. Andaru Grocery ki budget ante 1k/mo antaru. em thintunnaro endo mari. oka 30% waste kuda untundi kadaa Quote
Konebhar6 Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 @FrustratedVuncle Nuvvu continue cheyi ... Oppose chese vallandaru Restaurant owners anukundam 1 Quote
KarreBalu Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 48 minutes ago, YaYaBalaya said: Why shouting in walmart ra? You want chillar? Yes anna Quote
YaYaBalaya Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 1 minute ago, KarreBalu said: Yes anna Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 25 minutes ago, Konebhar6 said: oka 30% waste kuda untundi kadaa True. aa bread, cereals, oats, milk takes forever to finish. Quote
Thokkalee Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 Better option is to make for yourself and sell the same to your neighbors for extra earning.. people love to have Indian breakfast in the mornings.. restaurant price ki half price pedithe, they will sell like hotcakes.. Quote
FrustratedVuncle Posted November 16, 2023 Author Report Posted November 16, 2023 17 minutes ago, Thokkalee said: Better option is to make for yourself and sell the same to your neighbors for extra earning.. people love to have Indian breakfast in the mornings.. restaurant price ki half price pedithe, they will sell like hotcakes.. Already curries chapathis ammutunnaru kada, breakfast ante uuuth levaru kabatti weekend thappa ammudu povu. Families etu intlo cheskuntaru edokati Quote
Hitman Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 On 11/15/2023 at 4:28 PM, FrustratedVuncle said: Breakfast calculation: idli rava - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Urad Dal - 8lbs - $7.99 - 20cups - approx 50cents/cup Peanuts - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup rice flour - 4lbs - $2.99 - 10cups - approx 30cents/cup Upma - 4lbs - $4.99 - 10cups - approx 50cents/cup Idli cost: 3cups idli rava + 1cup urad dal + 2cups peanuts + thalimpu&others = 30 idlis cost ~$3.50 Dosa cost: 2cups rice flour + 1cup urad dal & 1cups peanuts Spend the time you spend in kitchen for earning money . go to coffee shop every day, but billing continues for all jobs. - This is the game plan for most of the DB members Quote
enigmatic Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 the rates are double or more for 24 mantra organic brand Quote
Thokkalee Posted November 16, 2023 Report Posted November 16, 2023 10 minutes ago, FrustratedVuncle said: Already curries chapathis ammutunnaru kada, breakfast ante uuuth levaru kabatti weekend thappa ammudu povu. Families etu intlo cheskuntaru edokati No one makes breakfast unless wifey is a housewife.. even they are not doing nowadays.. andaru bread lu, bun lu thinevalley.. at max, batter thechhukuni dosas and priya pickle tho tintaaru… If your wife works and is making breakfast for you, you hit a jackpot.. don’t give her trouble Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.